Ako si zapamätať anglické slová pomocou ich pôvodu

Miriam Herud

YouTube video

Ak sú v angličtine slovíčka, ktoré si neviete zapamätať, mám pre vás užitočnú radu.

Myslím, že sme si tým už všetci prešli – snažíme sa krvopotne si rozširovať slovnú zásobu zapisovaním si nových slovíčok a ich nekonečným drilovaním, používaním špeciálnych programov a aplikácií na budovanie slovnej zásoby, ako napríklad Anki, a tak ďalej, a tak ďalej.

A predsa sa vždy musí vyskytnúť slovo alebo slovné spojenie, ktoré si ani za nič na svete nevieme zapamätať. Netušíme prečo, no svieti nám nad ním imaginárna červená, ktorá signalizuje, že toto slovíčko zabudneme, ako náhle zavrieme zošit, kde ho máme zapísané.

Nevzdávajte to! Môžete sa síce ešte chvíľu potrápiť s bifľovaním, no je dosť pravdepodobné, že to bude len ďalšia strata času… Namiesto toho by som vám radšej poradila pozrieť si pôvod tohto slova. V každom kvalitnom anglickom výkladovom slovníku nájdete pod definíciou slova aj jeho pôvod; a ak takýto slovník nepoužívate, pôvod si jednoducho vygooglite – len do Googlu napíšte dané anglické slovo, hneď za to „origin“ (pôvod) a je to. Mne osobne tento trik už neraz pomohol.

Ak sa pýtate, ako, odpoveď je jednoduchá. Týmto spôsobom sa dozviete, ako konkrétne slovo vzniklo alebo od ktorého iného slova bolo odvodené. Niekedy sa k nemu dokonca viaže aj istý príbeh, vďaka ktorému si slovo zapamätáte ešte ľahšie, keďže budete schopní si predstaviť, za akých okolností vzniklo.

Mnohokrát sa dopátrate k rôznym zaujímavostiam či prepojeniam medzi vašim problematickým anglickým slovíčkom a slovom z iného jazyka, možno dokonca z vášho materinského. A vďaka tomuto prepojeniu bude pre vás o to jednoduchšie si dané slovo zapamätať. Netvrdím, že to funguje pri každom jednom slovíčku, no určite stojí za to vyskúšať to.

Teraz vám na dvoch príkladoch ukážem, ako tento postup pomohol mne osobne:

Pred istým časom som si nevedela zapamätať prídavné meno „dingy“. Popisuje miesta alebo veci, ktoré sú „špinavé, zájdené, ošumelé, v zlom stave“ (napr. dingy room/hotel/clothes). Bifľovanie nepomohlo, a tak som si pozrela pôvod slova. A bolo po probléme. V slovníku som sa dočítala, že pochádza zo slova, ktoré v starej angličtine znamenalo „dung“ (=hnoj, trus). Viac  som nepotrebovala – veď čo iné vám v mysli navodí pocit špiny lepšie ako „hnoj“ 🙂

Ďalšie slovo, ktoré už zaručene nezabudnem do konca svojho života, je „maudlin“. Toto prídavné meno v slovenčine znamená „sentimentálny, uplakaný, rozcitlivený“. Keď som sa s ním prvýkrát stretla, nepripisovala som mu veľmi veľkú pozornosť. Síce som si v slovníku pozrela, čo znamená, no povedala som si, že sa v angličtine asi veľmi nepoužíva, a, pravdu povediac, sa mi ani nepáčilo, tak som ho jednoducho vypustila z hlavy. No o pár týždňov na to som ho začula v telke raz, potom ďalší krát, a tak mi došlo, že sa zrejme v angličtine používa oveľa frekventovanejšie, ako som si myslela. Dovtedy som ale opäť raz zabudla, čo znamená. Preto som sa rozhodla vyskúšať, či mi aj tento krát pomôže pôvod slova. A neuveríte – pomohol.

Slovo „maudlin“ pochádza zo slova „Magdalene“ a ak aspoň trochu poznáte príbehy z Biblie, určite ste počuli o Márii Magdaléne. Poznáme ju ako hriešnicu, ktorú chceli ľudia pre jej hriechy ukameňovať, no Ježiš ju zachránil a hriechy jej odpustil. Následne sa obrátila, oľutovala svoju hriešnosť a stala sa Ježišovou oddanou nasledovníčkou. Po jeho ukrižovaní ju učeníci našli plakať pred Ježišovým hrobom, keďže si myslela, že jeho telo bolo ukradnuté. A tu sa dostávame k pointe – obraz plačúcej Márie Magdalény, dá sa teda povedať, že bola sentimentálna, uplakaná… Od tohto momentu sa mi meno Márie Magdalény spája so sentimentálnosťou, a teda aj prídavné meno „maudlin“ od neho odvodené mi už ostalo v pamäti, keďže sa výslovnosťou nápadne podobajú – “Magdalene” /mæɡdəliːn/ – “maudlin” /ˈmɔːdlɪn/.

Je možné, že vám tieto moje dva príklady nič nehovoria – každý máme predsa vlastné problematické slovíčka, s ktorými si nevieme dať rady. Slúžili len na ilustráciu toho, ako dokáže pôvod slova uľahčiť proces zapamätávania. Preto najbližšie, keď si nebudete vedieť zapamätať anglické slovíčko, zahrajte sa na detektíva a skúste vypátrať, ako vzniklo. Budete prekvapení, ako vám to pomôže…

Nie je možné pridávať komentáre.