Ako sa obklopiť angličtinou?

Miriam Herud

Mnohí ľudia si myslia, že na to, aby sa dobre naučili hovoriť cudzím jazykom, musia žiť nutne istý čas v zahraničí, resp. v krajine, kde sa hovorí daným jazykom. Je to jeden z mýtov, ktoré kolujú medzi ľuďmi už tak dlho, že im väčšina začala skalopevne veriť. Zatiaľ čo nepopieram, že takýto pobyt v zahraničí môže byť pre zdokonalenie jazyka osožný (za predpokladu, že sa o toto zdokonalenie naozaj usilujete), nie je to ani zďaleka jediná cesta, ako nadobudnúť či zlepšiť si jazykové schopnosti. Kľúčom je čo najviac sa obklopiť cieľovým jazykom, v našom prípade angličtinou, a to pokojne v domácom prostredí. Ako sa teda angličtinou môžem obklopiť vo svojom voľnom čase?

  • Čítať – čítajte v angličtine čokoľvek vás zaujíma. V dnešnej dobe sa na internete dá nájsť všetko možné, a preto vám nestojí nič v ceste. Ste radi v obraze a každý deň si nájdete chvíľu na “presondovanie” toho, čo sa stalo doma i v zahraničí? Skúste si správy čítať aj v angličtine! Na stránkach ako CNN, BBC sa dozviete o svetových udalostiach, zatiaľ čo The Slovak Spectator vám k tomu ponúkne aj novinky zo Slovenska. Ak vás však správy až tak nezaujímajú, nenúťte sa do toho. Základom je, aby vás čítaný obsah bavil. Máte radi romány? Čítajte romány. Alebo uprednostňujete vedecké články o najnovších výdobytkoch techniky? Nie je nič jednoduchšie, ako nájsť si stránky podobného charakteru na internete. Téma je len na vás.
  • Pozerať TV, počúvať rádio – pozerajte filmy a seriály takých žánrov, aké vám prinášajú osobný pôžitok. Platí to isté, čo pri čítaní – ak vás nejaký žáner nezaujíma, nepremáhajte sa. Veľmi prospešné je sledovanie filmov s anglickými titulkami a taktiež opakované sledovanie tých istých filmov či seriálov, kde sa opakujú tie isté slová, a tak si ich aj vy viete ľahšie zapamätať. Ak je zatiaľ vaša angličtina na nízkom leveli a obávate sa, že z filmu v angličtine nič nebudete mať, skúste pre začiatok pozerať po anglicky veci, ktoré už dôverne poznáte, ktoré ste v slovenčine videli už x-krát, no stále vás bavia. Takto o nič neprídete a môžete si porovnať slovenské s originálnym znením, a zavše sa niečo nové naučiť. Ak sa však radíte skôr k poslucháčom ako k divákom, na internete si opäť viete nájsť celé spektrum staníc podľa štýlu hudby, či preferencie hudby alebo hovoreného slova.

Nezabúdajte ale na jedno – každá z týchto aktivít musí byť cieľavedomá. To znamená, že keď si čítate, sledujete seriál alebo počúvate rádio, neznamená to automaticky, že slovíčka vám samé naskáču do hlavy a navždy tam ostanú. Bohužiaľ to tak nefunguje. Cielené učenie sa znamená vypisovanie si slov či slovných spojení, a to najlepšie v širšom kontexte (vo vetách a vetných spojeniach) a pravidelné vracanie sa k nim. K tomu vám môže poslúžiť napr. program Anki – veľmi užitočný softvér, ktorý vám pomôže kontinuálne si upevňovať vašu slovnú zásobu. Tento SRS (Space Repetition Software) je založený na opakovaní si slov a slovných spojení v časových rozostupoch, ktorých dĺžka závisí od toho, ako ste si dané slovo osvojili.

Nie je možné pridávať komentáre.