Ako používať Anki

Marian Herud

Pozrite si video ako si nainštalovať Anki na svoj počítač a ako si importovať poznámky vo OneNote cez Notepad do svojho online účtu Anki. Video som robil v angličtine, no nebojte sa nebudete mať problém ho pochopiť ani v prípade, že vaše schopnosti rozumieť anglickému hovorenému slovu nie sú úplne perfektné alebo nie ste najtechnickejší typ na svete.

YouTube video

Ako je možné, že Anki funguje lepšie ako „normálne“ učenie?

No, ono to nie je iba Anki ale SRS (Spaced Repetition Software) programov je na svete viac. Anki je však najrozšírenejší, a existuje k nemu aj najviac „addonov“ a aj naviac informácií a návodov.

Celý trik spočíva v tom, že na základe logaritmu, ktorý je zakomponovaný v programe vás Anki neskúša všetky slovíčka rad zaradom. Keď sa učíte s Anki, pri každej odpovedi programu poviete ako dobre ste slovíčko vedeli. Máte na výber tri alebo štyri odpovede „Again, Hard, Good, Easy“. Anki vás najskôr naučí slovíčka ktoré sú v daný deň, na základe vašich odpovedí, pre vás ťažké, no keď mu poviete, že ich už viete, tak vám nechá čas na ich zabudnutie.

Mozog si totižto najlepšie dlhodobo zapamätá veci tak, že mu dovolíte ich najskôr trochu zabudnúť. Áno možno to znie trochu nelogicky, no ono to naozaj funguje. Pamätáte sa ako vám učitelia v škole hovorili, že je lepšie sa učiť systematicky ako sa bifliť. Ono na tom niečo bude. Všetci vieme čo je to bifľovanie, no už hmlistejší je pojem učiť sa systematicky. Veľa študentov sa sťažuje, že všetko zabudnú. Za prvé, ono to tak celkom nie je pravda. Nám sa zdá, že extrémne rýchlo zabúdame, ale v skutočnosti by sme boli prekvapení ako veľa si pamätáme zo základnej, strednej či vysokej školy. Najviac sa zabúda tesne po učení sa, potom to už nie je také zlé. Študenti však veľa zabúdajú aj preto lebo sa neučia tak, aby si učivo zapamätali. Ja som nebol iný samozrejme. Rýchlo sa nabifliť to čo treba, spraviť skúšku a pokračovať so životom. Anglická literatúra bola pre mňa „killer“, úprimne ma ani veľmi nezaujímala, tak som to riešil klasickou bifľovačkou. No ale bifľovanie funguje len krátkodobo. Vedomosti do hlavy nahádžete raz-dva, no tak ako rýchlo sa tam dostanú tak rýchlo odtiaľ zutekajú.

Pri jazyku nám ide o totálny opak. Potrebujeme si slovíčka pamätať tak dlho ako sa dá. Dôležitosť dlhodobého pamätania slovíčok sa ešte znásobuje ak sa učíme jazyk v krajine ako je Slovensko. Len veľmi málo z nás má možnosť naučené slovíčka aktívne a hlavne často používať a tým si ich precvičiť. Keď sa však ocitneme v situácii, kedy potrebujeme angličtinu použiť je dôležité či a do akej miery si slovíčka pamätáme.

Nikto nie je hlúpy. Sme buď leniví alebo dezinformovaní.

Ľudia sa často sťažujú, že „Ja som hlúpy, ja si nepamätám žiadne slovíčka.“ Niekedy to je ako keby som sa chcel naučiť plávať, no nikdy som nebol vo vode a učím plávať výlučne doma na podlahe. Nazdávam sa, že problémov s učením sa slovnej zásoby vlastne celkovo cudzieho jazyka v EFL prostredí je neúrekom, a tento článok nechcem venovať tejto problematike. Pravdou však zrejme bude, že nikto, kto sa učí jazyk nie je hlúpy, alebo nie je na jazyky alebo podobné výhovorky. Áno výhovorky, lebo si nimi študent často ospravedlňuje svoju lenivosť. A druhá vec je, že ak sa aj niekto učí a nejde mu to, tak niečo robí zle a mal by sa vzdelať aj v tomto smere. Načítajte si niečo o tom ako sa učiť efektívnejšie, poraďte sa so svojim učiteľom (za predpokladu, že je to vzdelaný profesionál vo svojej oblasti, lebo nie každý kto učí jazyk sa učeniu hneď aj skutočne rozumie), alebo iným odborníkom z oblasti osvojovania si jazyka. Nenasledujte iba svoje inštinkty a ľudové povedačky lebo tie sú často zavádzajúce alebo vás môžu naviesť na nesprávnu cestu. Neexistuje, aby sa niekto usilovne, dlhodobo, informovane a aktívne učil jazyk a nezaznamenával žiadne pokroky. To jednoducho nie je možné. Ak je to váš prípad, robíte niekde chybu. OK, ale poďme späť k Anki.

Anki bude fungovať, no musíte mu dôverovať.

Takže Anki vás slovíčka naučí, potom vás nechá, aby ste ich trochu zabudli a potom sa k nim opäť vráti. Interval zabúdania sa však postupne predlžuje. Najskôr je to pár dní, potom týždňov, potom mesiacov.

Každodenné bifľovanie toho istého nefunguje tak dobre ako opakovanie si toho, čo ste už trochu zabudli.

Takéto precvičovanie slovíčok sa dá robiť aj s pomocou normálnych papierových kartičiek. Niektorí ľudia, hlavne kinestetické typy, možno uprednostnia fyzické kartičky. Viac sa o nich dočítate tu. Fungujú rovnako dobre a princíp je podobný ako u Anki. Stručne povedané, slovíčka, ktoré viete opakujete s odstupom času, ni na druhý deň. tie, ktoré viete najlepšie opakujete neskôr ako tie, ktoré vám robia problém. Tento systém učenia sa slovnej zásoby je prácnejší, no efekt je podobný. Neviem s určitosťou povedať, čo je efektívnejšie, či program alebo kartičky, no jedno je isté – každodenné bifľovanie toho istého nefunguje tak dobre ako opakovanie si toho, čo ste už trochu zabudli.

Ako som už predtým povedal, pre niektorých ľudí môže byť toto trochu nelogické. Naučiť – zabudnúť- naučiť – zabudnúť atď. Ja to chápem, roky nám do hláv vtĺkajú ako je potrebné sa učiť, test tu, test tam … rýchlo, rýchlo rýchlo, ale nikto nám presne nepovie ako sa učiť. Aké stratégie používať, aké metódy uplatňovať a podobne. Ako keby to bolo automatické, že ľudia vedia ako sa majú učiť. Nevedia. No a potom, aj dôsledkom toho, máme vypestovanú akúsi nedôveru voči, rôznym „novátorským“ metódam alebo nástrojom.

Ako v politike, v živote či spoločnosti tak ani v učení sa jazyka nikdy nefungovali a fungovať nebudú rýchle fantazmagorické riešenia.

V súvislosti s Anki, a stým čo uvádzam vyššie, sa často stretávam s tým, že študenti celkom nedôverujú filozofii tohto programu a často sa snažia opakovať si slovíčka viac ako je potrebné. A tak dookola stláčajú „Again“, „Again“, „Again“ len aby sa ich poriadne naučili Nerobte to. Zo skúseností môžem povedať, že ak sa naozaj sústredíte na to čo robíte, väčšinou stačia tri či štyri opakovania neznámeho slovíčka v rámci jedného sedenia a môžeme ho považovať za nateraz naučené a označiť ho ako „Easy“. Ak budete u jedného slovíčka nadmerne stláčať „Again“ len aby ste ho lepšie naučili, teraz a hneď, Anki ho označí ako tzv. „Pijavicu – Leech“ a už vám ho ponúkať nebude, lebo vyhodnotí, že tam bude nejaký problém, a že dané slovo sa zdá byť pre vás nenaučiteľné. Jasné, „pijavice“ sa dajú „odznačiť“ no toto nie je to na čo je Anki určené. Pravdivo označujte slová tak, ako si myslíte, že ich viete.

Buďte trpezliví, počkajte kým váš mozog trochu tie slovíčka zabudne, potom zopakujte znovu a budete slovíčka zaručene pamätať dlhé roky. Ako v politike, tak ani v učení sa jazyka nikdy nefungovali a fungovať nebudú „rýchle“ spôsoby učenia sa jazyka. Všetky bleskové metódy učenia sa jazyka existujú len preto, lebo ľudom chýba trpezlivosť a informácie a toto často býva základom neúspechu. Nenechajte sa chytiť do tejto pasce. Používajte Anki pravidelne, zapisujte si slovíčka kontextuálne, nielen izolované slová, venujte sa neustálemu dopĺňaniu nových slovíčok a výsledky sa určite dostavia. 100%.

Návod ako si založiť Anki účet a pridať slovíčka

Nižšie ešte uvádzam stručný obrázkový návod v slovenčine ako si založiť Anki účet a pridať slovíčka priamo v Anki.

Stiahnite si program:

https://apps.ankiweb.net/

Nainštalujte si tento program do počítača.

Choďte na stránku https://ankiweb.net/account/register a zaregistrujte sa/vytvorte si nový účet. Je to veľmi jednoduché; len tam napíšte svoju emailovú adresu a vymyslite si nové heslo (a zapamätajte si ho).

Potom program otvorte a kliknite na tlačidlo, na ktoré ukazuje šípka na obrázku nižšie.

Následne sa prihláste pomocou emailovej adresy a nového hesla.

Po prihlásení si vytvoríte balík kartičiek kliknutím na Create Deck (Vytvoriť balík).

Pomenujte ho.

napríklad: Môj prvý balík

Kliknite na tlačidlo OK.

Teraz môžete do balíka pridávať kartičky s novými slovami.

Kliknite na Add (Pridať).

Môžete si pridávať slová, preklady slov, definície, vety s použitím daného slova, čokoľvek chcete…

Vypíšte prednú stranu (Front) a zadnú stranu (Back) kartičky.

Potom kliknite na Add.

Takto si môžete pridávať do balíka mnoho ďalších slovíčok, alebo si vytvoriť aj viac balíkov s rozdielnym typom slovnej zásoby. Ak si chcete študovať slovnú zásobu na androidovom telefóne, stiahnite si do telefónu aplikáciu AnkiDroid z Google play:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ichi2.anki&hl=sk

Nainštalujte si to do telefónu a opäť sa prihláste pomocou tých istých údajov ako na počítači – emailovej adresy a nového hesla, a už si môžete študovať kartičky z balíka, ktorý ste si skôr vytvorili na počítači.

Nie je možné pridávať komentáre.