8 tipov pre lepšie online hodiny cez Zoom

Marian Herud

YouTube video

V tejto dobe sa množstvo aktivít presunulo do virtuálneho sveta. Týmto smerom sa uberá aj výučba cudzích jazykov. Mnohí z vás si už možno uvedomili, že výučba jazykov cez internet nie je žiadnym strašiakom. Práve naopak.

Samozrejme robiť sa to dá hocijako. Sú učitelia a jazykoví lektori, ktorým veľmi nezáleží na technickej a estetickej stránke celého procesu, hlavne nech to nejako spravíme.

No sú to práve maličkosti ako kvalita zvuku, obrazu, adaptácia materiálov pre zdieľanie na obrazovke a mnohé ďalšie drobnosti, ktoré tvoria mozaiku pozitívneho alebo negatívneho zážitku z takejto formy výučby.

Lektori však nemusia byť jediní, ktorí majú vplyv kvalitu internetových hodín angličtiny. Vy, študenti, klienti jazykových škôl môžete tiež do značnej miery prispieť k zlepšeniu zážitku z online hodín.

Online hodiny nie sú zlé, lebo sú online. Online hodiny môžu byť zlé preto, lebo sú nezvládnuté jednou alebo oboma participujúcimi stranami.

Ako teda môžete vy prispieť k tomu, aby online hodiny boli pre všetky strany obohacujúcou a príjemnou záležitosťou? Tie najlepšie tipy sa dozviete v tomto článku prípadne si pre ešte lepšiu demonštráciu pozrite naše video.

Pozerajme sa na seba

Vo výučbe jazykov je úplne bežné, že väčšinu hodiny s vami zdieľame našu obrazovku. Akonáhle sa ja ako vyučujúci prepnem do režimu zdieľania obrazovky, zmení sa veľkosť a poloha okien s videom. Tie sa zmenšia a video vyučujúceho a vaše video sa zobrazia pod sebou niekde v pravej časti obrazovky. To je však problém z dvoch dôvodov.

Prvým je, že tie okná prekrývajú istú časť obrazovky a vy ju tým pádom nevidíte. Druhým je, že keď spolu komunikujete vy sa prirodzene pozeráte na lektora, no na obrazovke. Ideálne by ste sa pri hovorení mali pozerať do kamery, no je to neprirodzené rozprávať sa s kamerou. Keď sa však nepozeráte do kamery, je to zas neprirodzené pre lektora.

Dá sa to veľmi ľahko napraviť. Obaja, jazykový tréner aj študent by si mali potiahnuť tie okná s videom priamo pod kameru tak, aby video toho s kým sa rozprávate bolo umiestnené presne pod ňou. Rovnako, keď video presuniete na vrchnú časť obrazovky, videá sa automaticky usporiadajú vedľa seba. Teraz nič niekde nezavadzia a komunikácia je omnoho prirodzenejšia, lebo sa jeden druhému pozeráme pri komunikácii do očí.

Vidím vám len oči

Mnohí z vás používajú na online hodiny laptop. Záleží na tom ako vysoko sedíte a v akej výške máte laptop, no neraz sa nám stáva, že študentovi vidíme len oči, či dokonca iba vlasy. Keď sa pripojíte vidíte aj svoje video. Uistite sa, že vám vidno celú tvár nielen jej vrchnú tretinu.

Netvrdím, že kamera je vždy nevyhnutná pre výučbu jazykov, ale ak je to možné vždy uprednostním výučbu s videom ako bez nej. Keď vám však vidím iba oči, význam kamerového prenosu sa vytráca.

Naklopte si obrazovku laptopu do takej polohy aby vám bolo vidno celú hlavu, a ak je to možné zachovajte túto polohu počas celého Zoom, Skype, Webex… hovoru.

Pane, vidím vám do nosa

Keď si však naklopíte obrazovku tak ako uvádzam v predošlom bode a váš laptop je zároveň na stole pod vami, často sa stáva, že vám vidím do nosa. To by nebol až taký problém, no opäť takýto pohľad môže byť dosť bizarný.

Existuje viacero vecí ako zlepšiť uhol snímania kamery. Správny uhol pridá na prirodzenosti komunikácie, ale a zlepší aj váš výzor na kamere. V prvom rade by ste sa vždy mali snažiť, aby sa vaša kamera nachádzala máličko pod úrovňou vašich očí. Existuje množstvo stojanov na laptop či tablet, ktoré sa dajú na požadovanú výšku nastaviť.

Ak však nechcete investovať do takýchto riešení, podložte si pod laptop par hrubších kníh a trošku sa od obrazovky vzdiaľte. Nebojte sa, že neuvidíte – my vám materiály na obrazovke nazoomujeme, to nie je žiaden problém.

Ak používate stolný počítač a externú kameru rovnako si dajte pozor, aby kamera nesnímal váš skalp. Jednoducho, nemali by sme sa na seba pozerať akoby jeden bol obor a druhý trpaslík. Chcel by som sa vyvarovať vete „Sorry sir, but I can see up your nose.“

Hovor nie horor

Svetlo je dobrý sluha a zlý pán. Čím viac svetla bude na vašu tvár dopadať, tým lepšie vás druhá strana uvidí.

Najlepšie je ak sedíte tvárou k oknu. Prirodzené denné je skvelý osvetľovač. Hodiny angličtiny však často prebiehajú aj večer a hlavne v zimných mesiacoch je toho svetla pomenej. Existuje nespočetne veľa možností ako sa nasvietiť. Niekedy úplne stačí zasvietiť v izbe svetlo. Prípadne aj svetlo a stolnú lampu vedľa počítača. Existujú aj svetlá, ktoré sa dajú klipsou pripevniť na obrazovku. Najlepšie sú LED svetlá so studenším odtieňom.

Dávajte si však pozor, aby na vás nesvietilo od chrbta. V takom prípade bude vaša tvár tmavá a mierne zdeformovaná. Ak sa k tomu pridá aj horšia kvalita zvuku, náš videohovor môže začať pripomínať skôr horor.

Tak trochu sa počujeme

Recept na hrozný zážitok z online hodiny: Posaďte sa do tmavej detskej izby, so slabým internetom, troma malými deťmi, psíkom a bez slúchadiel.

Nič proti deťom a psíkovi, ale online hodina je len a len váš čas. Deti nech ostanú na hodinku s babkou (a ideálne aj psík). Snažte sa aby vám iné zvuky (alebo ich producenti) nesabotovali koncentráciu na hodine.

Rovnako odporúčam používať slúchadlá ideálne aj s mikrofónom. Opäť možností je tu veľa, no slúchadlá od telefónu úplne postačia.

Ľudia si často pridávajú zvuk na plné pecky, aby lektora dobre počuli. No lenže laptop potom musí odfiltrovať hlas lektora, ktorý vychádza z reproduktorov a pustiť dnu len váš hlas. To sa mu niekedy darí lepšie a niekedy nie. Závisí tiež laptop akej akosti používate. Výsledkom je, že ja buď počujem seba v ozvene z vašich reproduktorov, alebo vás nepočujem. Keď totižto laptop zaregistruje príliš hlasný zvuk, dramaticky vám stlmí mikrofón a ja vás jednoducho nepočujem.

Ak použijete slúchadlá, nič takéto sa nebude diať a obaja sa budeme skvele počuť. Nemusíte pritom vôbec používať veľké slúchadlá akoby ste išli na majstrovstvá sveta počítačových hier v Južnej Kórei. Kľudne postačia malé špunty, ktoré sa vám povaľujú v zásuvke stola. A ešte jedna vec, klasické káblové sú lepšie ako bluetooth.

Kábel je kábel

A to neplatí iba pre slúchadlá. Pre plynulý prenos je potrebné dobré a stabilné internetové pripojenie. Najlepšie je ak sa viete pripojiť na internet cez kábel a eternetovú prípojku. Potom je to WiFi a na poslednom mieste je 3G, 4G pripojenie.

V prípade 4G pripojenie vás môžu obmedzovať dáta, nakoľko dátové balíky sú často limitované. Jedna hodina Zoom výučby si z nich odkrojí približne 1,6 GB. Ak však vypnete svoje video, môžete dramaticky znížiť spotrebu dát. Rovnako zdieľanie obrazovky je oveľa menej náročnejšie na objem spotrebovaných dát ako klasický videohovor.

Zoom vie byť hladný

Zoom (ale aj iné alternatívne programy) vedia byť dosť hladné čo sa týka systémových prostriedkov ako je RAM či procesor. Ak je to možné, pred začatím výučby pozatvárajte všetky nepoužívané programy, aby mal Zoom čo najviac prostriedkov pre seba a prenos nesekal.

Skratky robia život ľahším

Niekedy sa stane, že si chcete odkašľať, prípadne musíte zdvihnúť telefón a nechcete aby to druhá strana počula. Stačí stlačiť kombináciu Alt+A, a váš mikrofón bude stlmený. Opätovným stlačením tejto kombinácie ho naspäť zapnete.

Ak sa budete držať týchto jednoduchých zásad správneho používania aplikácií pre online výučbu, všetci zúčastnení budú mať dobrý pocit, že sa niečo nové naučili a pritom všetko prebiehalo hladko.

Nechcem tvrdiť, že prezenčná výučba patrí do starého železa. Práve naopak, myslím si, že ľudský kontakt nemožno vždy nahradiť obrazovkou a kamerou. Online výučba však môže byť veľmi efektívna a pohodlná forma vzdelávania sa ak sa robí poriadne.