20 tipov ako sa učiť angličtinu (nielen) pre samoukov

Marian Herud

Dnes sa môžete naučiť angličtinu aj ako samouk. Na internete je k dispozícii nesmierne množstvo materiálov a kurzov angličtiny tak pre začiatočníkov ako aj pokročilých. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť zefektívniť vaše samoštúdium jazyka.

1) Cíťte sa pohodlne a užívajte si

Pre učenie angličtiny sa snažte nájsť si pohodlné miesto a čas. Učenie sa angličtiny myši byť v prvom rade zážitok, ktorý si užijete.

Samozrejme, existujú veci, ktoré sa neučia ľahko, ale dlhodobé štúdium angličtiny bez potešenia neprinesie ani zďaleka výsledky, po akých túžite.

Učenie by vás malo baviť. Ak vás nebaví, experimentujte a skúšajte používať iné materiály a študovať iným spôsobom.

2) Urobte si v tom poriadok

Na internete existuje také množstvo materiálov na učenie sa angličtiny, že by vám nestačilo ani niekoľko životov na ich absorbovanie. Vyberte si len pár zdrojov, ktoré budete používať na učenie sa angličtiny, a držte sa ich.

Snažte sa svoje materiály na učenie nejako rozumne zorganizovať.

Napríklad začiatočníci si môžu materiály na učenie sa angličtiny usporiadať takto:

Hlavný materiál: Kurz angličtiny pre samoukov, Učebnica
Gramatika: Betty Azar: Basic English
Slovná zásoba: 1000 Words for Beginners, Anki (aplikácia na precvičovanie slovnej zásoby)
Čítanie + počúvanie: News in Simple English, Podcasty
Hovorenie: Kurz angličtiny pre samoukov, Kurz angličtiny s lektorom, „Rozhovor“ so sebou…

3) Pozerajte filmy s porozumením

Každý vám odporučí pozerať niečo v angličtine s anglickými titulkami.

Áno, je to skvelý spôsob, ako sa zlepšiť, ale je nevyhnutné, aby ste to robili, minimálne spočiatku, aktívne. Znamená to, že počas sledovania si neznáme slová zapíšete, a potom niekam (najlepšie digitálne) uložíte.

Slová si môžete prekladať aj počas prvého pozerania, a následne si danú epizódu pozrieť ešte raz. Tentokrát pre radosť. Môžete ale uplatniť aj inú stratégiu.

Ešte pred sledovaním epizódy seriálu si stiahnete titulky (napr. z opensubtitles.com), prečítate si ich, neznáme slovíčka si preložíte, zaznamenáte (najlepšie do digitálneho poznámkového bloku ako napr. OneNote, Google Keep, Excel súboru v Dropboxe a pod.), prípadne prenesiete do Anki a následne si danú časť pozriete. 

Takéto sledovanie seriálov je náročnejšie, jasné. Ale ten pocit, keď takmer všetkému rozumiete … na nezaplatenie.

4) Nebojte sa technológií

Neustále počúvam, aké sú papiere dobré a ako ľudia milujú vôňu kníh, a preto ich uprednostnia pred e-čítačkou, hoci s e-čítačkou nemajú žiadnu skúsenosť.  Nedovolím si popierať, že niekomu naozaj chýba fyzický kontakt s učebným materiálom, no u mnohých je to iba opakovanie niečoho, čo počuli od iných a zmes strachu a nechuti učiť sa niečo nové.

Nuž, či sa nám to páči alebo nie, technológie sú tu s nami a nikam neodchádzajú. Práve naopak. Čím viac sa od nich budete vzďaľovať, tým viac sa budete oberať o kvalitné a pohodlné vzdelanie. Strácate papieriky? Zapisujte si slovíčka napr. do OneNote.

Učte sa slovíčka s pomocou aplikácie. Počúvajte podcasty cez aplikáciu. Pozor však, aby ste to nepreháňali. Osvojujte si technologické veci postupne, nie naraz.

5) Spievajte si

Mám rád hudbu a silná túžba rozumieť, o čom sú moje obľúbené piesne, ma priviedla k štúdiu angličtiny.

Je príjemné si pri jazde autom vychutnávať svoje obľúbené pesničky, no tieto piesne naberú úplne iný rozmer, keď im začnete aj rozumieť.

Texty piesní sú krátke, plné ustálených slovných spojení absolútne skvelé na preklad. No a keďže sú rýmované, ľahko sa dajú zapamätať. Podstatné množstvo času trávite sami v aute, v kúpeľní, v kuchyni a podobne.

Spojte príjemné s užitočným. Spievanie anglických piesní nahlas je jeden z najpríjemnejších spôsobov, ako sa naučiť niečo po anglicky.

6) Čítajte na úrovni

Mnohí vám poradia, že máte čítať, ak sa chcete naučiť po anglicky. No nik vám nepovie ako. Ja som zástancom toho, aby ste čítali aj pre radosť, a nielen preto, aby ste sa niečo naučili.

Často počúvam, že začiatočníci by mali čítať rozprávky pre deti. Ja s tým nesúhlasím. Áno, ak ste dieťa, čítajte veci pre deti. Ale ak ste dospelý človek, nájdite si niečo pre veľkých.

A hlavne niečo, čo má aspoň akú takú šancu vás baviť. Ak nemáte radi detektívky, nečítajte detektívky. Ak vás niečo nebaví v slovenčine, v angličtine to bude určite trápenie.

Ďalšou podmienkou je, že potrebujete mať prístup k bleskovému prekladu. Čítanie na tablete je fajn, no unavuje oči. Ja odporúčam čítačku kníh. Nepotrebujete nevyhnutne novučičký kus. Ak neviete či vám také čítanie sadne, kúpte si použitú za 40-50€. Čítačky majú slovníky. K prekladu anglického slova sa dostanete za okamih poklepaním na slovíčko.

Potešenie, vhodná úroveň angličtiny, pútavý text a rýchly preklad sú podľa mňa podmienky na to, aby čítanie anglických textov malo zmysel.

7) Posilňujte svoje artikulačné orgány

Správna koordinácia našich artikulačných orgánov ako sú pery, jazyk a hrtan, si vyžaduje tréning.

Tým, že budete čítať, počúvať a pozerať, si artikulačné orgány neprecvičíte. Nahlas opakujte to, čo sa učíte. Opakujte po svojom učiteľovi, po hercoch v seriáli, spievajte. Snažte sa čo najviac imitovať zvuk a melódiu počutých slov a viet. Vaša výslovnosť sa nepohne správnym smerom, pokiaľ nebudete správne posilňovať vaše artikulátory.

8) Hrajte hry

Výborným spôsobom, ako sa učiť angličtinu, je skombinovať ju s vaším koníčkom. Radi chodíte na ryby, prečítajte si o rybárčení po anglicky. Ak si radi oddýchnete pri počítači či videohre, zahrajte si ju, po anglicky. Úplne najlepšie sú RPG (Role-play) hry, ktoré sú plné dialógov a často aj s titulkami.

9) Maximalizujte anglické prostredie

V rámci maximalizácie anglického prostredia by ste mohli začať zmenou menu vo svojich elektronických zariadeniach, webových prehliadačoch a podobných záležitostiach do angličtiny. Rovnako, keď idete vybrať peniaze z bankomatu, stlačte tú britskú vlajku pre angličtinu. Peniaze ste už vyberali x-krát. Nemáte čo pokaziť, no môžete sa niečo nové naučiť.

1). Píšte po anglicky

Čítanie a počúvanie sú receptívne jazykové zručnosti. Znamená to, že slúžia na prijímanie jazyka, no nie na jeho produkciu. Jazyk produkujeme, resp. tvoríme, keď hovoríme a píšeme. Nezabúdajte ani na písanie.

Založte si diár, píšte si pripomienky po anglicky alebo napíšte email po anglicky priamo nám.

11) Ak ste začiatočník, začnite zľahka

Nie je pre motiváciu nič horšie ako začať panikáriť, že je toho veľa a to sa nemám šancu naučiť.

Začať od začiatku pozerať CNN a rozčuľovať sa, ako ničomu nerozumiete vám nijako s angličtinou nepomôže.

Učte sa postupne krok po kroku a tešte sa z každého zvládnutého slovíčka či gramatického javu. Ak ste začiatočník, nájdite si adekvátne materiály a náročnosť postupne zvyšujte.

12) Neobviňujte okolie

Osloboďte sa od nánosu „táranín“ ako „Keby som tak išiel do Anglicka, naučil by som sa po anglicky. Nemám čas na učenie. Toto je ťažké. To sa nikdy nenaučím. Prečo je táto gramatika taká a nie taká. Ja som už na to starý, mal som sa učiť v škole…“

Keď niečo neviete, nehľadajte externé dôvody, prečo to tak je. Opraty svojho vzdelania máte len vo svojich rukách.

Množstvo času a úsilia, ktoré venujete zmysluplnému štúdiu jazyka, sa rovná rýchlosti napredovania a schopnosti hovoriť.

13) Nepreťažujte mozog

Bifľovanie sa nie je najefektívnejší spôsob štúdia angličtiny. Aby ste umožnili mozgu ukladať slovnú zásobu do dlhodobej pamäti, je potrebné spomaliť.

Úplne postačí „študovať“ (rozumej počúvať, zaspievať, prečítať si niečo a potom nahlas zreprodukovať hoci aj pri umývaní riadu) angličtinu 15 minút denne.

Ideálne by ste mali mať všetko potrebné na štúdium v mobile. Mobil máme stále pri sebe. A počas dňa máme kopec tzv. „mŕtveho času“, ktorý by ste inak premárnili (napríklad keď čakáte v rade pri pokladni). Presne to je čas, ktorý nemusíte vyslovene hľadať, a dá sa pekne využiť na štúdium angličtiny.

14) Nezabudnite si opakovať

Učenie jazyka spočíva v tom, že budujeme slovnú zásobu a gramatiku na tom, čo sme už predtým dokonale zvládli.

Mozog si pamätá tak, že nové veci napojí na tie, ktoré už pozná. Je veľmi pravdepodobné, že ak si niečo prejdeme raz, ešte sme to nezvládli. Ťažko sa však budujú vedomosti na niečom, čo ešte dosť dobre nevieme.

15) Učte sa pravidelne

Mozgu treba pripomínať, že „Počuj toto mi tam drž v tej pamäti, lebo toto si chcem pamätať.“

Ak sa budete pravidelne venovať angličtine (zámerne nepoužívam slovo „učiť sa“, lebo to má u nás zlé meno), mozog pochopí, že to bude zrejme dôležitá vec, a bude ju držať „v hlave“.

Medzi dňami, kedy robíte niečo s angličtinou, by nemali byť veľké časové medzery. Nanajvýš niekoľko dní.

16) Učenie sa jazyka nie je priamka

„Ale to sme už preberali“ niekedy počúvam, keď chcem na hodine so študentami preopakovať „staré veci“.

Ubolený slovenský vzdelávací systém nám od malička podvedome vštepuje, že sa učíme lineárne. To znamená, že sa nazdávame, že čo sme už preberali, to už vieme. Nespadnite do tejto pasce. Učenie sa angličtiny nie je priamka, ale špirála.

Neustále sa treba vracať k tomu, čo sme už robili, no vždy pridajte niečo nové. Tak si vedomosti nielen upevníte, ale zakaždým aj rozšírite.

17) Zmysel je kráľ

Každý z nás má mentálny lexikón. Predstavte si ho ako sieť slov, ktoré sú navzájom poprepájané.

Keby slová neboli v našom mozgu takto poprepájané, nedokázali by sme hovoriť plynule ani v slovenčine. Slová sú poprepájané na základe toho, čo vyjadrujú – na základe zmyslu.

Ak sa slová učíte iba izolovane, nevytvárate túto sieť v cudzom jazyku a mozgu nedávate šancu si ich zapamätať.

Učte sa slová v kontexte s inými slovami. Takto budú mať skutočný význam a lepšie si ich zapamätáte.

18) Neverte na rozprávky

Mám veľmi rád nové metódy a spôsoby učenia sa jazyka. V poslednej dobe sa však vyrojilo mnoho exotov, ktorí sa vám snažia nahovoriť, že ich „zázračnou metódou“ sa naučíte jazyk nesmierne rýchlo, a že stačí robiť veľmi málo, aby ste dosiahli veľmi veľa.

Uvedomte si, že učenie sa jazyka je súborom snáď najkomplexnejších mentálnych činností, ktoré sa bežný človek vo svojom živote snaží zvládnuť. Určite si bude vyžadovať úsilie a čas.

Žiadne zázraky tu jednoducho (zatiaľ) neexistujú. Mozgu môžete vhodným mixom metód a stratégií pomôcť, no nikdy ho magicky neokabátite. Slovíčka vám samé do hlavy nenaskáču.

Nestrácajte čas a peniaze hľadaním zázrakov na úkor poctivého štúdia.

19) Samohovorenie

Nemáte sa s kým rozprávať? Porozprávajte sa sami so sebou.

Po ceste do práce si prejdite, čo dnes budete robiť. Po anglicky. Porozčuľujte sa v obchode po anglicky, aké je všetko drahé. Keď varíte, hovorte si, čo robíte. Po anglicky. Posťažujte sa sami sebe. Po anglicky.

Veľmi rýchlo takto zistíte, čo neviete, ale chceli by ste vedieť (a prípadne si nepoznané slovíčka vyhľadáte a zapíšete, aby ste ich do budúcna už vedeli použiť) a precvičíte si to, čo už viete.

20) Rozprávanie precvičujte aj s inými ľuďmi

Živú komunikáciu s ľuďmi ničím nenahradíte. Je skvelé, ak máte možnosť komunikovať s niekým, kto vie angličtinu trochu lepšie ako vy.

Ide o to, aby si mozog zvykal reagovať a tvoriť reč za chodu.

Nenútená konverzácia robí divy so schopnosťou hovoriť plynule a slovíčka či gramatika v nej dostávajú celkom iný rozmer.